O nas…

W roku szkolnym 2107/18 w naszym przedszkolu ZSP PP nr 18 w Studzienicach, realizowana jest innowacja pedagogiczna „Przedszkolaki bawią się i programują z Ruby”. Przeznaczona ona jest dla dzieci z grup „Mrówek”” i „Pszczółek” – tych, które w nowym roku szkolnym podejmą naukę w szkole podstawowej.

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. W edukacji przedszkolnej nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki, zabawki czy klocki. Jednakże korzystać będziemy również z bee – botów, tabletów oraz nabytych w trakcie roku szkolnego pomocy dydaktycznych.

Towarzyszką zabaw dzieci i przewodniczką w nauce programowania i kodowania będzie mała, niesforna dziewczynka Ruby (ręcznie uszyta lalka – szmacianka), bohaterka książki Lindy Liukas „Hello Ruby. Programowanie dla dzieci”. W trakcie zajęć będę korzystała z ćwiczeń dołączonych do książki, które wplatane będą w zabawy tematyczne. Będę także realizowała własne pomysły i stworzone do nich pomoce dydaktyczne.

Przebieg innowacji można będzie śledzić na łamach tego bloga.